تبلیغات
علم و ورزش - اسکواش

اسکواش

نوشته شده توسط:رضا کعب عمیر
پنجشنبه 16 خرداد 1387-10:06 ق.ظ

 

اسکواش


اسكواش در معنای لغوی یه معنی له كردن و تحت فشار قرار دادن است و در اصل صدای برخورد توپ با راكت و اصابت آن و برگشت توپ صدای اسكواش را به گوش می رساند.

 

از سال 1874 میلادی این بازی در انگلستان جنبه رسمی پیدا نمود كه كم كم به شكل امروزی درآمد و در ابتدا با 7 عضو تاسیس گردید كه عبارت بودند از مصر، انگلستان، استرالیا، آفریقای جنوبی، پاكستان، هند و زلاندنو.

 

این رشته در ایران در سال 1345 در شهرهای آبادان، اهواز، مسجد سلیمان و تهران و در باشگاههای بانك ملی، شركت نفت و بانك سپه شروع به كار كرد و در سال 1373 فدراسیون ایران با ریاست آقای غلامحسین فرزامی تاسیس گردید و در سال 1994 میلادی به عضویت فدراسیون آسیائی درآمد و در حال حاضر با ریاست آقای حمید قاسمی و 12 استان فعال با اهدافی چون همگانی كردن این رشته(تشكیل كمیته اسكواش باز) به سوی جایگاه واقعی خود در نزد علاقمندان خود حركت می نماید. لازم به ذكر است مسابقاتی چون المپیاد مدارس اسكواش، جام ماه مبارك رمضان، قهرمانی كشوری بزرگسالان، جام بین المللی دهه مبارك فجر، لیگ استانها و ..... هر ساله برگزار می گردد.


 

اطلاعات عمومی

 

اسکواش را می توان در هر سطحی بازی کرد لیکن ارایه یک باز ی خوب کار مشکلی است. بازی دو بازیکن با دو درک نسبتا" هماهنگ و مناسب از بازیهایی که با راکت انجام می شود می تواند به عنوان یکی از رشته های ورزشی پر تحرک در سطح کشور مطرح گردد. ورزش اسکواش بر دو نوع است: اسکواش راکت و اسکواش تنیس

 

- اسکواش راکت: نوعی باز ی است که در یک زمین چهار دیواری بازی می شود و هر بازیکن به طور متناوب توپ کوچکی را با راکت به دیوار مقابل می زند و بازیکن طرف دیگر باید آن را به دیوار مزبور بر گرداند.

این ضربه ها با سرعت و زاویه زده می شود که بازیکن حریف نتواند توپ را به دیوار مقابل برگرداند، بازی با زدن سرویس آغاز می گردد و پس از برخورد به دیوار با زاویه مشخص و حساب شده ای وارد زمین سرویس می گردد.

 

مسابقه شامل سه یا پنج گیم و هر گیم دارای 9 امتیاز می باشد.

 

- اسکواش تنیس: این بازی نظیر اسکواش راکت است در همان زمین نیز بازی می شود با این تفاوت که فقط سرویس زننده می تواند امتیاز کسب کند و به جای اینکه در جایگاه سرویس قرار گیرد در زمین سرویس می ایستد و توپ را با ضربه حساب شده ای می زند تا در جلو خط سرویس آن طرف زمین فرود آید توپ هنگام برخورد به دیوار با سرعت بر می گردد.

 

معمولا سالن اسکواش از 4 الی 8 زمین بازی تشکیل می شود که هر زمین ابعاد 4/6 ×75/9 متر و با ارتفاع 7/5 متر پیش بینی می گردد.

 

در بازیهای المپیک و بین المللی از دیوارهای شیشه ای نشکن برای دور زمین استفاده می شود که در این صورت حد اقل یک متر حریم در خارج دیوار ها منظور می گردد و ابعاد به 2/7 ×2/9 × 5/12 متر خواهد رسید

در سالنهای اسکواش، بسته به نیازهای منطقه ای ممکن است در پشت سر بازیکنان و با استفاده از شیشه های ضخیم سالنی با ظرفیت 50 الی 100 نفر با هزینه مختصر ایجاد نمود. در سالنهای ویژه که برای انجام مسابقات بین المللی در نظر گرفته می شود ممکن است با پیش بینی دیوارهای شیشه ای بیشتر امکانات تماشا را افزایش داد.

سپک تاکرا چیست؟

 

 Sepak Takraw سپک تاکرا (Sepak Takraw) ورزش نوپایی در کشور ماست. ورزشی که در حال حاضر دوران ابتدای شکل گیری خود را سپری می کند و میرود تا کم کم جای خود را در میان سایر ورزشهای توپ و تور باز کند.

 

  بر آن شدیم تا از این ورزش کاملا" آسیایی وشرقی بنویسیم. چندی پیش سپک تاکرا در ایران به جرگه ورزشهای حرفه ای سازمان تربیت بدنی در آمد و فعلا" به نام "انجمن سپک تاکرا" زیر شاخه ورزشهای همگانی فعالیت میکند.

 

پیش زمینه و تاریخچه: ورزش سپک تاکرا 500 سال قبل توسط خانواده ای سلطنتی در مالزی پایه گذاری شد که البته آن زمان یک بازی درباری و سلطنتی بود. نام این ورزش از دو زبان گرفته شده. سپک Sepakدر زبان مالزیایی به معنای ضربه زدن و تاکرا Takrawدر زبان تایلندی یعنی توپ. هنگامی که این ورزش متولد شد تا حد زیادی شبیه ورزش ژاپنی "Kemari", بود. عده ای به شکل دایره می ایستادند و با چوب به توب ضربه می زدند و ساعتها به این بازی می پرداختند. به همین دلیل بسیار شبیه بازی کماری بود که بازیکنان یک دایره بزرگ تشکیل می دادند. ساعتها بدون آنکه توپ با زمین تماسی پیدا کند به آن ضربه میزدند و تا زمانی که توپ به زمین می خورد جزو امتیازات آن گروه محاسبه می شد. در سال 1965 این ورزش به چیزی شبیه والیبال امروزی با قوانینی شبیه آن انجام می شد. ضمن اینکه تور هم به آن اضافه گشته و کمی بین المللی تر شده بود.

قوانین بازی: اندازه، ارتفاع زمین و ارتفاع تور بازی و به طور کلی سایز زمین مسابقه شبیه زمین بدمینتون است و هر تیم 3 بازیکن دارد. قوانین فعلی آن تا حد زیاذی شبیه والیبال است اما 5 فرق کلی دارد که به شرح زیر است: 1- استفاده از دست غیر قانونی است. 2- هر بازیکن ممکن است قبل از برخورد توپ به تور حداقل یک بار به آن ضربه زده باشد. 3- هیچ چرخش و دورانی برای موقعیتهای دفاعی یک تیم نیست. 4- اگر توپ قبل از افتادن به زمین حریف با تور برخورد بکند یک امتیاز محسوب می شود. 5- اغلب مردم چیز زیادی در باره این ورزش جالب نمی دانند. سرویس زدن: بازیکنانی که این ورزش را انجام می دهند و بالاخص سرویس میزنند پای محوری شان را روی دایره سرویس که در زمین تعبیه شده قرار می دهند (در این حالت پا باید کاملا" ثابت باشد) بازیکنانی که در نیم دایره کناری در چپ و راست زمین (نیم دایره ای به شعاع90 سانتی متر که با خط وسط زمین و خطوط کناری مرتبط بوده) ایستاده اندبه انتخاب توپ را برای سرویس زننده پرتاب میکنند و او به توپ ضربه می زند. پس از انداختن توپ برای بازیکنی که سرویس میزند، 2 بازیکن دیگر دوباره به موقعیت دفاعی خود باز میگردنند. هنگامی که بازی با ضربه سرویس آغاز می شود، مهاجم تیم می تواند ازیک بار تا 3 بار به توپ ضربه بزند. شما میتوانید هنگام بازی از سر، پشت سر، پاها وهر جایی از بدنتان به غیر از بازوها از سر شانه تا انتهایی ترین قسمت انگشتانتان استفاده کنید.

 

امتیازات بازی: هر تیمی که بتواند 2 ست از 3 ست بازی را از آن خود کند برنده مسابقه خواهد بود. هر ست 15 امتیاز دارد که در ست سوم تنها کسب 6 امتیاز برای پیروز شدن تیم مقابل کفایت می کند.

 

 توپ: دو نوع توپ در این ورزش مورد استفاده قرار می گیرد که یک نوع آن غالبا" از مواد پلاستیکی و مشتقاتش (فایبر گلاس) تشکیل میشود و نوع دیگر سالها پیش از نوعی خیزران و بامبو بوده که اکنون منسوخ شده. توپی که از پلاستیک ساخته شده توسط انجمن آسیایی سپک تاکرا به عنوان توپ رسمی (در دو نوع مردان و بانوان) مسابقات شناخته شده است. وزن توپ بین 170 تا 190 گرم است و سایز محیطی آن 40 سانتی متر می باشد.توپی کوچکتر از توپ هندبال و کمی بزرگتر از توپ سافت بال!

 

نکات مهم بازی: هر بازیکن می تواند تا آنجا که قدرتش را دارد بالا بپرد و ضربه ای که به توپ میزند در آن صورت شبیه حرکات آکروباتیک است. گفته میشود سرعت توپ در سپک تاکرا گاها" به 140 کیلومتر در ساعت هم میرسد.

 

انواع سپک تاکرا: در حال حاضردر کل دنیا 3 نوع سپک تاکرا انجام میشود: 1- هوپ تاکرا: شبیه بسکتبال؛ با حلقه ای که از سقف آویزان است و5 بازیکن که زیر حلقه هستند باید طی مدت 30 دقیقه با ضربات پا توپ را وارد حلقه کنند 2- دبل تاکرا: با دونفر بازیکن که روبروی هم قرار میگیرند سپک تاکرای ساحلی: روی شن و ماسه ساحلی مانند والیبال ساحلی که با 4 بازیکن انجام میشود 3- سازمان بین المللی سپک تاکرا: سران لیگ آسیایی سپک تاکرا (ASTAK) و لیگ بین المللی سپک تاکرا(ISTAK) هر دو در بانکوک تایلند مستقر هستند و در حدود 18 کشور نیز به عضویت آن در آمده اند.

 

علی فولادی رئیس انجمن سپک تاکر گفت : هم اکنون در 25 استان تیم سپک تاکرا داریم و در صورت تبدیل شدن این انجمن به فدراسیون بازیهای لیگ تشکیل خواهیم داد
نگاهی به ورزش اسکواش - Squash

مفرح، ارزان و قابل اجرا بودن، زیر گروه ورزشهای خانوادگی، اشتغال زایی و سادگی در یادگیری باعث شده که اسکواش از سوی طرفداران خود به عنوان یکی از بهترین ورزشها شناخته شود.

اسکواش یکی از ورزشهایی است که ضمن مفرح، جذاب و مناسب بودن آن برای تفریح دارای شاخصه هایی برای تقویت ارتباطات خانوادگی به عنوان یک ورزش خانوادگی و با شخصیت به شمار می آید.

بنابراین گزارش اسکواش با داشتن قوانین و مقررات و اصول اخلاقی و بهره گیری از حضور چهره های برجسته علمی، فرهنگی و اقتصادی باعث شده که در محیطی آرام فضای شخصیتی مناسبی را برای اهالی این ورزش به وجود آورد.

این ورزش بسیار ارزان و قابل اجرا در همه جا است، زیرا ویژگی مهم آن فقط داشتن یک دیوار می باشد؛ همین طور در کوتاه ترین زمان بیشتری بهره وری کارکرد ورزشی را به ورزشکار خود می دهد. به عبارتی با 30 دقیقه بازی می توان به بسیاری از اهداف ورزشی دست یافت.

اسکواش از نظر اقتصادی هم برای بازیکنان و هم برای سرمایه گذاران درآمدزا است، به طوری که با ساخت فضای کمتر از 75 متر و هزینه نگهداری بسیار کم در مقایسه با سایر ورزشها باعث جذب طرفداران بیشماری شده است. به همین دلیل سرمایه گذاران ضمن ساخت و ساز در این رشته جوایز نقدی و دلاری بسیاری را برای قهرمانان این رشته در سطح دنیا در نظر می گیرند و همین عامل تشویق بازیکنان به شمار می آید.

از دیگر مزایای این رشته می توان به سادگی آن در یادگیری اشاره کرد که ورزشکار به تنهایی نیز می تواند آن را فرا بگیرد و به صورت یک نفره، دو نفره، 4 نفره و گروهی به بازی بپردازد. همین طور جاذبه های توپ، راکت و سالنهای شیشه ای قابل حمل به نقاط مختلف، برگزاری مسابقات در کنار بناهای تاریخی، فضاهای روبه روی دریا و امثال آن دامنه جاذبه این رشته را بیش از پیش کرده است.

اسکواش در دنیای ورزش امروز چشم انداز روشنی را پیش رو دارد، به طوری که مورد توجه و تاکید افراد و طرفداران بی شماری قرار گرفته است و پیش بینی می شود ظرف سالهای آینده به عنوان یکی از پر طرفدارترین رشته های ورزشی در سنین مختلف مطرح شود./
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

The theme being used is MihanBlog created by ThemeBox