تبلیغات
علم و ورزش - پاورلیفتینگ

پاورلیفتینگ

نوشته شده توسط:رضا کعب عمیر
پنجشنبه 16 خرداد 1387-10:06 ق.ظ

 

تاریخچه ورزش پاورلیفتینگ


از زمان تشکیل فدراسیون  بین المللی پاورلیفتینگ در سال 1973 تعداد کشورهایی که به عضویت  این سازمان جهانی  در آمده اند خیلی سریعتر از آنچه  در سالهای اولیه پیش بینی می شد بوقوع پیوست.

این ورزش مورد مقبولیت جهانی قرار گرفته و امروز در اکثر کشورها  تمرین می شود و دارای تشکیلات ملی ویژه خود هستند.در اوایل  وسایل  ، تجهیزات  و بسیاری از مقررات بکار رفته  در وزنه برداری  المپیکی برای این ورزش بکار  برده میشد اما با برگزاری مسابقات در سطوح مختلف و تجارب بدست آمده  ، بتدریج  تغییراتی در مقررات و همچنین لوازم حمایتی که ورزشکاران  در صحنه مسابقه می پوشند با توجه به طبیعت سنگین این رشته ورزشی  ایجاد شد و مورد قبول همگان قرار گرفت.

امروز پاورلیفتینگ به عنوان یک ورزش مستقل  مورد شناسایی  قرار گرفته است و به همراه وزنه برداری المپیکی و در جوار آن بعنوان یکی از دو ورزش قدرتی  رسمیت دارد.

این دو ورزش در اصل مکمل یکدیگرند و نیازهای افراد را بسته به علایق و سلیقه و ویژگیهای  بدنی بر اساس اینکه کدام رشته  برای آنها مناسبتر است فراهم می سازد.

مسابقات پاورلیفتینگ  ملی و بین امللی تمام گروههای سنی  را شامل می شود این رشته ورزشی بطور موفقیت آمیز در سنین میانسالی و حتی بالاتر  می تواند تمرین شود.

در اصل پاورلیفتینگ بطور غیر رسمی در اوسط  دهه 1950 میلادی  در آمریکا و انگلستان  شروع شد  ، در آن ایام  مواد مسابقات  شامل جلو بازو با هالتر ، پرس  سینه و اسکوات  بودند. مقررات نسبتاً آسان بود و در دو کشور دارای تفوتهای جزئی بودند.

در حول  حوش سال 1968 جلو بازو با حرکت لیفت  جابجا و تعویض شد و روند مسابقات  به شکلی که امروزه اجرا می شود  در آمد یعنی  اسکوات - پرس سینه- لیفت مرده.

اولین مسابقات جهانی   در سال 1971 در آمریکا برگزار گردید و تا سال 1975 که مسابقات جهانی در انگلستان  برگزار گردید آمریکا  هر ساله میزبانی مسابقات  را بعهده  می گرفت. در همین سالها  مقررات  مسابقات  مورد تصویب نهایی  قرار گرفته وقرار شد در تمام مسابقات  ملی و قاره ای و جهانی  اجرا شود.

حال با پیوستن  کشورهای بلوک شرق  فقط باید انتظار کشید  که این رشته  ورزشی هم جزو رشته های المپیکی شودبشر برای حفاظت خود در غارها، ناگزیر به جابجایی سنگ‌های بزرگ برای قرار دادن در مقابل ورودی آنها بوده است. مصریها برای ساختن مجسمه‌های عظیم فراعنه و اهرام ثلاثه، مردان قوی آن روز جهان را در کنار نیل گرد آوردند و آنها را به ساختن مجسمه‌های سنگی وا ‌داشتند. کاوش‌های باستان‌شناسی نشان می‌دهد وزنه‌برداری و وزنه پرانی به همراه دو و میدانی و ژیمناستیک در یونان باستان تمرین می‌شده است. همچنین وزنه‌برداری و وزنه‌پرانی جزئی از بازیهای تیلی‌تیان ایرلندی‌ها در 4000 سال قبل بوده است. "میلو" از اهالی "کورتونا" سالهای سال قهرمان المپیک باستان بود و مدت 28 سال مقام خود را حفظ کرد. او اولین وزنه‌بردار علمی در دنیاست که پیشرفت و ترقی و قدرت خود را بطور مرتب و کم‌کم بدست آورد. بدین ترتیب که گوساله‌ای را هر روز از زمین بلند می‌کرد و روی دو دست قرار می‌داد و تا هنگامی که گاو تنومندی شد آن را بر سر دست می‌برد. تاریخ این کار را 684 سال قبل از میلاد نوشته‌اند و در حقیقت وزنه‌برداری جدید از اساس کار میلو پیروی می‌کند.
    اولین آثار بوجود آمدن این ورزش زمانیست که در یونان باستان ورزشکاران به وزنه‌پرانی (پرتاب دیسک و وزنه) عادت داشته‌اند و لغت یونانی "هالترس" (پرتاب صفحه یا دیسک هالتر) ریشه وزنه‌برداری امروزی است. وزنه‌برداری جدید در اروپا توسط اروپاییان پایه‌گذاری شد و به نظر می‌رسد که در وهله نخست جوانان روستایی بدین کار دست زدند تا قدرت و برتری خود را نسبت به هم‌سالان خود نشان دهند و با قدرت خود توجه دوشیزگان را جلب نمایند. کار نمایش جوانان در بلند کردن وزنه کم‌کم آنقدر بالا گرفت که مسابقه‌هایی ترتیب داده می‌شد و در آن زنان و مردان بی‌شماری برای تماشا گرد هم می‌آمدند و این مسابقات، محک قدرت و نیرومندی جوانان بود.
    "وی‌نه‌یرون" می‌توانست یک وزنه 305 کیلوئی را روی دوشش بلند کند. یک روز همین وزنه مغزش را متلاشی کرد. "گوتا" فرد دیگری با 77/1 متر قد و 88 کیلوگرم زون بود که قادر به بلند کردن یک اسب بر سر دست خود بود. "لویی یکافه" ملقب به آپولون در سال 1862 در شهر مارس بارگ متولد شد و در جوانی دارای قد 90/1 متر و دور سینه‌اش در حال تنفس 137 سانتی‌متر بوده است. او برای کارهای قهرمانی از چرخهای واگن و یک میله آهنی استفاده می‌کرد. "لویی‌سیر" کانادایی که سرآمد تمام هرکول‌های عصر خود بود به سال 1863 متولد شد. قدش 176 سانتی‌متر و وزنش 135 کیلوگرم بود، دور سینه‌اش 47/1 متر و دور بازویش 55 سانتی‌متر بود. او قادر بود وزنه 249 کیلوگرمی را با یک انگشت دست از زمین بلند کند و درشکه چهار اسبه را از حرکت باز دارد.
    هنگامیکه به سبب علاقه جوانان اروپای مرکزی وسایل این رشته ورزشی تکامل پیدا کرد، مقررات ناقصی هم برای آن وضع شد و جوانان سایر نقاط اروپا از جمله کشورهای اسکاندیناوی نیز به تمرین وزنه‌برداری پرداختند و به تدریج این ورزش حتی در مصر و ژاپن هم متداول شد. این ورزش تا زمانی که در بازیهای المپیک جایی نداشت شهرت و معروفیتی کسب نکرده بود و در آمریکا و سایر نقاط جهان جوانان توجه چندانی به آن نمی‌کردند.
    در سال 1896 که اولین دوره بازیهای المپیک نوین در شهر آتن برگزار شد، وزنه‌برداری و زورآزمایی با وزنه در شمار برنامه‌های دو و میدانی قرار گرفت. در این دوره فقط دو حرکت در وزنه‌برداری (یکی با دمبل بزرگ و دیگری با هالتر) انجام شد. داوری این مسابقات بر عهده یک شاهزاده یوانانی بود که 02/2 متر قد داشت و خود از پهلوانان مشهور به شمار می‌رفت.
    فکر تشکیل فدراسیون بین‌المللی وزنه‌برداری در سال 1913 که ژول روسه جای دبوفه یا دبوف رئیس فدراسیون وزنه‌برداری فرانسه را گرفت بوجود آمد. روسه در سال 1914 فدراسیون وزنه‌برداری فرانسه را پایه‌گذاری کرد. در همین سال کمیته بین‌المللی المپیک کنگره خود را در دانشگاه سوربن فرانسه تشکیل داد تا مقررات و برنامه‌های مربوط به المپیک 1916 برلین را بررسی نماید. در ساعات آخر اولین روز تشکیل کنگره مزبور، ژول روسه دریافت که مسابقات وزنه‌برداری را از برنامه‌ بازیهای برلین حذف نموده‌اند. روسه با ناراحتی فراوان فرانتز راشل دبیر کمیته ملی المپیک فرانسه را ملاقات و توانست با منطق و صراحتی که خاص خودش بود وی را وادار نماید انجام مسابقات وزنه‌برداری را در بازیهای المپیک پیشنهاد کند. صبح روز بعد روسه با کمک فرانتز در کار خود توفیق حاصل نمود. با پیش آمدن جنگ جهانی اول بازیهای سال 1916 انجام نیافت ولی در بازیهای المپیک 1920 آنتورپ چهارده کشور در رشته وزنه‌برداری شرکت نمودند. در کنگره بین‌المللی المپیک که در سال 1921 در شهر لوزان تشکیل شد با گنجانیدن این روزش در برنامه بازیهای سال 1924 مخالفت شد و آقای روسه مجبور شد فعالیتهای زیادی را برای باقی ماندن وزنه‌برداری در بازیهای المپیک انجام دهد. در سال 1925 که کنگره بین‌المللی المپیک در براگ تشکیل گردید موافقت شد که وزنه‌برداری به طور دایم در برنامه بازیهای المپیک گنجانیده شود.
    در بازیهای المپیک لس‌آنجلس (1932)، مسابقات وزنه‌برداری در پنج حرکت انجام می‌شد که وزنه برداشتن با یک دست هم جزو آن بود. اما در بازیهای المپیک برلین (1936) وزنه‌برداری محدود به سه حرکت دو دستی (پرس، یک ضرب و دو ضرب) شد.
پرس- کشیدن هالتر به روی سینه و بالا بردن آن با فشار.
یک ضرب- بردن هالتر با یک حرکت از روی زمین به بالای سر.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

The theme being used is MihanBlog created by ThemeBox