تبلیغات
علم و ورزش - شنا

شنا

نوشته شده توسط:رضا کعب عمیر
جمعه 17 خرداد 1387-10:06 ق.ظ

 

قوانین و مقررات شنا

آشنایی با استخر :

اندازه های فنی و نكات بهداشتی اندازه های فنی:

استخرهای موجود با توجه به نحوه استفاده به دو دسته تقسیم می شوند:

1-استخر آموزشی 2- استخر قهرمانی

1- استخر آموزشی: معمولا" در ابعاد 8*8 و یا 8*10 متر طوری طراحی و ساخته میشود كه الگوهای آموزشی و یا ابزارهای كمك آموزشی در آن مد نظر باشد، مثلا" عمق آن حداكثر به 1/20 متر و بصورت شیب دار به نحوی ساخته كه لا اقل یك ضلع استخر علاوه بر كم عمق بودن قسمتی از آن بصورت پلكان وارد استخر شده تا برای آن دسته از اشخاصی كه از وارد شدن ناگهانی در آب وحشت دارند مناسب باشد.

میله هایی استیل در اطراف دیواره ها و در قسمت سطح آب نصب شده كه حدود10 سانت با دیواره فاصله دارند كه برای غوطه ور شدن و آموزش دست و پا بسیار مورد استفاده قرار می گیرد ،عمق آب اینگونه استخرها قابل تنظیم است.

جدای میله استخرهای آموزشی لوازم كمك آموزشی نظیر: تخته شنا به ابعاد مختلف - دوقلوی شنا - حلقه لاستیكی - كمربند نجات - بازوبند نجات - دماغ گیر - گوشی پای دولفینی(قورباغه) - و....كه هر كدام موارد خاص خودش را دارد برای افراد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

2- استخرهای قهرمانی: طول اینگونه استخرها 33/33 متر - 25 متر - 50متر وعرض آن10-21 متر متغیر است وعمق آن كمتر از 1/80 متر نیست اینگونه استخرها به دو صورت روباز یا سر پوشیده مورد بهره برداری قرار می گیرد.

در استخرهای سرپوشیده معمولا" از آب گرم استفاده میشود - ولی در استخرهای رو باز اكثر از آب سرد طبیعی بهره می گیرد.

در ضلع عرض استخر سكوهایی نصب می شود كه به عنوان سكوی استارت مورد استفاده شنا گران است این سكو ها به ابعاد 50*50 سانتی متر با شیب 10سانت بصورت ثابت یا سیار نصب می شود و ارتفاع تا سطح آب باید بین 50تا70 سانت باشد .دستگیره های كرال پشت باید طوری به سكو وصل باشد كه در ارتفاع 30تا60 سانتی متر و جلوتر از دیواره استخر نباشد ، هر چهار طرف سكوها باید شماره گزاری شود و این شماره طوری نصب میشود كه اگر پشت به سكو ها بایستیم سكوی شماره 1 در طرف راست وشماره 2 بعد از آن و بقیه به همین ترتیب شماره گزاری خواهد شد .تعداد خطوط شنا (لاین) بسته به عرض استخر بین 6تا8 خط متغیر است، این خطوط بوسیله طنابی كه دو سر آن با قلابهایی به دیواره استخر وصل است در طول استخر كشیده می شود روی طناب اجسام غوطه ور دو انتهای طناب با رنگ سایر قسمتها متفاوت است .عرض هر خط شنا باید 2/5 متر باشد.

طناب نشانه برای برگشت كرال پشت باید در عرض استخر و در 1/80 سانتی بالای سطح آب قرار داشته ضمنا" این طنابها برای برگشت كرال پشت باید 5 متر از دیوار انتهای استخر فاصله داشته باشد.

خطوطی در كف استخر و در وسط خطوط شنا و به رنگ تیره كشیده شده كه عرض آن 20سانت و در طول استخر كشیده می شود و فاصله آن با دیواره عرضی 2 متر است كه بوسیله خط عرضی دیگر كه پهنای آن 20سانت است قطع میشود (بصورت T) طول این خط 1 متر است.

نور استخر باید كافی و طوری از بالا به آب بتابد كه در سر تاسر استخر نور مناسب وجود داشته بتشد ، برای دید بهتر شنا گران از چراغهای كه در دیواره داخلی استخر نصب می شود ولتاژ آن حدود 12 ولت است استفاده میشود.

نكات بهداشتی استخر:

در استخر های سر پوشیده بدلیل سیستم آب گرم محیط برای رشد میكروب و عوامل بیماری زا بیشتر از استخر های رو باز فراهم است لزا علاوه بر وجود دستگاه تصفیه آب كه مداوم در حال فعالیت است و با مكش آب استخر به داخل تصفیه خانه و برگشت آن به استخر و وجود دستگاه كلرزنی اتوماتیك آب آن تصفیه و كلر زده میشود ، لازم است حتما" نكات بهداشتی آن نیز رعایت گردد:

1- دیواره و كف استخر بوسیله كاشی و یا سرامیك برای شستشوی بهتر پوشانده می شود.

2- لبه های استخر نسبت به سطوح اطراف آن كمی بر آمده و شیب آن به طرف داخل استخر است.تا آبهای سطحی با برخورد به برآمدگی ها وارد استخر نشود (شیب دار بودن لبه بخاطر جلوگیری از مواج شدن آب است).

3- قبل از ورود به استخر گرفتن دوش و زدن شامپو بمنظور رعایت نظافت آب استخر ضروری است.

4- پس از خاتمه و خروج از استخر جهت نظافت شخصی زدن صابون و شامپو و گرفتن دوش ضروری است.

5- حد فاصل بین رختكن و استخر و قبل از ورود به آن حوضچه آب كلر قرار دارد كه برای ضد عفونی كردن پاها استفاده میشود.

6- علاوه بر زدن شامپو پیشنهاد میشود حتما" لای انگشتان دست و پا ها و زیر بغل هم با صابون شسته شده تا مانع از رشد میكرب و قارچ شود.

7- برای استفاده صحیح استخر و رعایت حقوق دیگران توجه به نكات بهداشتی و ایمنی كه در تابلو ها و اعلائم هشدار دهنده نصب و اعلان می شود ، هم چنین گوش دادن به تذكرات ناجیان غریق استخر ، محیطی دلنشین و نشاط آور و شنای در آن موجبات خاطر اطمینان كسانی است كه از استخر وحشت دارند .

آشنایی با رشته ها و مواد مختلف شنا:

در كلیه مسابقات رسمی و بین المللی 4 نوع با استیل های زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

1- شنای آزاد ( هر نوع شنایی می تواند باشد بجز كرال پشت - قورباغه - پروانه )

2- كرال پشت

3- شنای قورباغه

4- شنای پروانه

این چهار شنا از رده های مختلف سنی با متراژهای مختلف بر گزار می شود ، در بر گزاری مسابقات رسمی سه رده سنی وجود دارد:

نوجوانان در سنین : زیر ده سال - 11 و 12 سال - 13 و 14 سال

جوانان در سنین : 15 و 16 و 17 سال

بزرگسال (عموم) در سنین: 18 به بالا

علاوه بر مسابقات انفرادی مسابقاتی نیز بصورت امدادی ( 4 نفره ) مختلط - آزاد بر گزار می شود در مسابقات امدادی ( مختلط امدادی ) حتما باید از 4 شناگر استفاده شود كه نفر اول آن كرال پشت - نفر دوم قورباغه و شناگر سوم پروانه و آخرین شناگر شنای آزاد انجام دهد . در شنای مختلط انفرادی یك شناگر كه شنای اول آن پروانه شنای دوم آن پشت و دو شنای آخر قورباغه و آزاد می باشد.

مواد مسابقه دو سال :

50 متر آزاد - 50 متر قورباغه - 50 متر پشت - 50 متر پروانه - 50*4 آزاد انفرادی و تیمی

مواد مسابقه 11 -12 سال :

 50 متر آزاد - 100 و 200 آزاد - 100 قورباغه - 100 پشت - 100 پروانه - 200 مختلط انفرادی - 10*4 تیمی مواد مسابقات13 - 14 سال:

 100 و 200 و 400 آزاد - 100 و 200 قورباغه - 100 و 200 پشت - 100 و200 پروانه - 50*4 مختلط انفرادی -100 *4 آزاد تیمی 100 *4 مختلط تیمی

موارد مسابقات 17-16-15 سال:

شنا 100 و 200 و 400 و 500 آزاد - 100 و 200 پشت - 100 و 200 قورباغه - 100و200 پروانه - 50*4 و100*4 مختلط انفرادی - 100*4 و200*4 مختلط تیمی

یك شناگر می تواند در همه موارد بالا شركت كند واز هر تیم در هر مواد 2 نفر بیشتر نمی توانند شركت نمایند.

مقررات برگزاری مسابقه:

در هر مسابقه شنا اگر بصورت كشوری ورسمی برگزار شود حداقل 30 داور نیاز دارد كه این تعداد را در مسابقه داخلی میتوان به 15-10 نفر كاهش یابد داوران مسابقه شامل:

سر داور 1 نفر - استارتر-داوران وقت نگهدار برای هر خط 3 نفر - سرپرست وقت نگهداران - داور برگشت - سرپرست داوران برگشت2 نفر - داوران استیل 2 نفر - داور برگشت در ابتدا وانتهای استخر 1 نفر - منشی كل 1 نفر - هماهنگ كننده 2 نفر - گوینده 1نفر - داور رده بنده دست كم برای هر خط 1 نفر - سر پرست داوران رده بندی

وظایف سرداور:

كه بر كل مسابقات و داوران و وقت نگهداران نظارت دارد و شروع مسابقه را به استارتر اعلام میكند و هم چنین تصمیم گیری نهایی در مورد مسائلی كه درمسابقه پیش می آید با اوست. در آغاز مسابقه سر داور با زدن چند سوت كوتاه به شنا گران علامت داده تا لباس های اضافی را خارج و آماده شوند، سپس با زدن یك سوت ممتد از شناگران دعوت می كند تا پشت سكوی استارت قرار گیرند (در شنای پشت پس از شنیدن سوت ممتد شنا گران وارد آب می شوند ) پس از آماده شدن شناگران و داوران وقت نگهدار با بالا بردن دست بصورت كشیده به استارتر علامت می دهند.

وظایف استارتر:

كنترل شناگران را بعهده گرفته وهر شناگری كه مرتكب یكی از خطا های زیر شود به سرداور گزارش می نماید:

1- از استارت خود داری نماید 2- عمدا"از قوانین اطاعت نكرده باشد 3- در هنگام استارت باید در كنار استخر و در فاصله 5 متری از سكوی استارت بایستد،تا وقت نگه داران بتوانند علامت استارت را ببینند و هم شناگران علامت استارت را بشنوند.

وظایف داور وقت نگه دار:

كنترل زمان و دقت انجام هر خط بعهده اوست او با صدای سوت استارتر تایمر را به كار انداخته و تا زمانی كه در پایان هر مسابقه یك قسمت بدن شناگر به دیواره پایانی برخورد و یا تماس حاصل نماید او وقت را می خواباند و سپس زمان شناگر را روی برگه مخصوص ثبت ركورد نوشته به سر داور تحویل می نماید.

وظایف داوران استیل:

كه در طول استخر قرار دارند چنانچه شناگران از استیل مربوط به هر شنا خود داری نموده و دست و یا پای شناگر حركتی غیر از استیل مربوط انجام دهد علت خطا را نوشته و به داور گزارش میدهد.

داوران رده بندی:

كه انتهای استخر قرار دارند مراقب تماس بدن شناگر به خطوط مربوط می باشند تا تعیین نمایند شناگر كدام خط زودتر از بقیه به خط پایان رسیده است و شناگران بعدی كدامند.

منشی كل:

نتایج مربوط به شناگران را در برگه مخصوص ثبت نموده و نتایج كل در چند نسخه تهیه و به هیئت و یا كمیته برگزار كننده تحویل می نماید.

نحوه امتیاز بندی:

در استخرهایی كه 6 سكو دارد مقام اول 7 امتیاز - مقام دوم 5 امتیاز - مقام سوم 4 امتیاز - مقام چهارم 3 امتیاز - مقام پنجم 2 امتیاز و مقام ششم 1 امتیاز كسب خواهد كرد.

در استخرهایی كه سكوهای آن 8 تا است به نفر اول 9 امتیاز تعلق خواهد گرفت در مجموع شنا های انجام هر شناگر امتیازات آن پشت و محاسبه می شود و مقامهای اول تا ششم اعلام می شود.

همین روش برای مسابقات تیمی نیز انجام می شود (امدادی) با این تفاوت كه تیم اول 14 امتیاز و تیم دوم 12 امتیاز و الی آخر.

 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

The theme being used is MihanBlog created by ThemeBox