تبلیغات
علم و ورزش - اسکیت

اسکیت

نوشته شده توسط:رضا کعب عمیر
یکشنبه 19 خرداد 1387-10:06 ق.ظ

تاریخچه اسکیتحركات زیبای اسكیت روی یخ تقریبا هر بینند‌ه‌ای را مقابل تلویزیون میخكوب می‌كند. اسكیت، ورزش مورد علاقه بسیاری از بچه‌ها است كه برای خریدن یك جفت كفش اسكیت تقریبا هر پدر و مادری را كلافه می‌كنند.

اسكیت ورزشی شاد و دوست‌داشتنی است كه می‌تواند راهی كوتاه به سوی تناسب اندام شما باشد. اسكیت بازی، سرخوردن روی یك زمین صاف با كفش‌هایی مخصوص است كه در كف آنها چرخ‌هایی نصب شده است. اسكیت گرچه یك تفریح لذت‌بخش و دوست‌داشتنی است ولی ورزشی واقعی نیز به حساب می‌آید كه می‌تواند به شما در كاهش وزن و رسیدن به اندام دلخواهتان كمك كند.
به‌ویژه كه می‌توانید به جای ماشین و اتوبوس، یك جفت از كفش‌های اسكیت را بپوشید و از منزل تا محل كارتان را به‌گونه‌ای متفاوت و جالب طی كنید. اسكیت‌های بسیار متفاوتی را می‌توانید در فروشگاه‌های لوازم ورزشی پیدا كنید ولی به‌طور كلی دو نوع اصلی اسكیت وجود دارد:
نوع اول اسكیت‌هایی كه در كف آنها چرخ‌هایی نصب شده است.
نوع دوم كفش‌هایی هستند كه به اسكیت باز اجازه می‌دهند روی یك تیغه در زمینی یخ بسته مثل سطح رودخانه و یا پیست مخصوص در روزشگاه سر بخورد.
تولدت مبارك اسكیت
شاید شما مدت كوتاهی باشد كه با دوست جدیدتان، آقا یا خانم اسكیت آشنا شده باشید ولی بد نیست بدانید اسكیت‌ها وسایل ورزشی سالمندی هستند و اولین بار در سال 1743 میلادی نخستین اسكیت ساخته شد.
فرانسوی‌ها اولین امتیاز رسمی تولید این وسیله ورزشی را به نام خود ثبت كردند. اسكیت‌های قدیمی بسیار شبیه همین اسكیت‌هایی بودند كه شما استفاده می‌كنید، با این فرق كه حركت‌كردن و سرخوردن با آنها چندان آسان نبود. نخستین اسكیت‌هایی كه دارای 4 چرخ بودند، در شهر نیویورك آمریكا ساخته شدند.
به مرور اسكیت‌هایی جدید ساخته شدند كه با خم‌كردن پنجه پا و تماس بخش‌ پنجه‌ای اسكیت با زمین، اسكیت باز به آسانی و سرعت متوقف می‌شد.
به این ترتیب ورزشكاران می‌توانستند روی ورزش خود كنترل داشته باشند.
اسكیت روی یخ با استفاده از اسكیت‌هایی كه در كف آنها یك تیغه نصب شده است، در بین سال‌های 1980 تا 1990 میلادی طرفداران پر و پا قرصی پیدا كرد و با انواع مسابقات نمایشی اسكیت روی یخ روی این تیغه‌های فلزی، به یكی از دوست‌داشتنی‌ترین و زیباترین حركات ورزشی نمایشی در سراسر جهان تبدیل شد.
مسابقات اسكی نمایشی

این مسابقات درست مانند مسابقات اسكی روی یخ است كه در آن ورزشكاران حركات نمایشی زیبایی را به نمایش می‌گذارند. اگر شما این شاخه از اسكیت را انتخاب كنید باید آمادگی‌های جسمانی لازم را به دست آورید.
اندامی متناسب و نرم از ره‌آوردهای این رشته ورزشی برای شماست. در این مسابقات، درستی و تعادل حركات موزون شما مورد ارزیابی داوران قرار می‌گیرد بنابراین حركاتی مناسب برای بالابردن سرعت و دقت ورزشكاران به شمار می‌روند. این نوع اسكیت به شكل تك نفره، دونفره و یا تیمی انجام می‌شود.

تناسب اندام روی اسكیت
                                                                         
شاید شما تصور كنید اسكیت بازی كردن فقط یك بازی مخصوص كودكان كم سن و سال است كه فقط به عنوان یك تفریح، اوقات فراغت آنها را پر می‌كند. ولی وقت آن رسیده است كه با دید جدیدی به اسكیت نگاه كنید چون اسكیت یك ورزش تمام عیار به حساب می‌آید و بسیاری از ورزشكاران آن را به‌صورت حرفه‌ای دنبال می‌كنند. اگر به دنبال ورزشكار حرفه‌ای شدن نیز نیستید، باز هم اسكیت به‌عنوان یك ورزش غیر حرفه‌ای، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و می‌تواند در رسیدن به اندامی متناسب و موزون به شما كمك‌های شایانی كند. بنابراین اگر به دنبال ورزش جدیدی برای نام‌نویسی در باشگاه هستید و از حركات ایروبیك و وزنه‌زدن خسته شده‌اید، اسكیت را به شما پیشنهاد می‌كنیم.
                                                                                        
اگر به اندام اسكیت‌بازان توجه كرده باشید متوجه می‌شوید حركات مداوم بدن روی اسكیت، تمام چربی‌های اضافی بدن آنها را از بین برده است.
برای اینكه اسكیت‌بازی به كاهش وزن و تناسب اندامتان كمك كند باید در مسافت طولانی‌تری اسكیت كنید، همچنین سرعت انجام حركات خود را افزایش دهید در این صورت خواهید دید با مصرف كالری بیشتر چقدر معجزه‌آسا از شر چربی‌های اضافی خلاص می‌شوید.
اگر شما با سرعت اسكیت كنید می‌توانید تا 400 كالری انرژی در یك ساعت بسوزانید، بنابراین باید با شدت بیشتری ورزش كنید. اسكیت‌كردن موجب تقویت عضلات قسمت فوقانی پا (ران)، لگن، باسن و حتی عضلات كمر می‌شود به همین دلیل اگر شما از بدشكلی و چربی‌های اضافی این بخش‌های بدنتان شاكی هستید، اسكیت‌كردن می‌تواند به شما در حل این مشكل كمك كند. هنگام اسكیت كردن شما از عضلات پاهایتان بیشترین استفاده را می‌كنید و آنها را به حركت و انقباض وادار می‌كنید.
مربیان ورزشی اعتقاد دارند چون اسكیت كردن با سرعت زیاد انجام می‌شود نوعی حركت‌ هوازی (ورزش ایروبیك) به شمار می‌رود بنابراین در رساندن اكسیژن بیشتر به بدن بسیار موثر است و دقیقا شما فوایدی را از آن دریافت خواهید كرد كه از انجام حركات موزون، پیاده‌روی و سایر ورزش‌های ایروبیك دریافت می‌كنید.
كفش اسكیت مناسب
در حال حاضر انواع متفاوتی از كفش اسكیت در بازار ایران وجود دارد كه ساخت كشورهای اسكاندیناوی، ایتالیا، آلمان، كانادا و چین هستند. كم كیفیت‌ترین كفش‌های اسكیت ساخت چین هستند استفاده از این نمونه‌های چینی بی‌كیفیت می‌تواند به استخوان‌های پا آسیب جدی وار كند.
وزن استاندارد كفش‌های اسكیت باید بین دو تا دو نیم كیلوگرم باشد. كلاه استاندارد این ورزش گران‌ترین بخش لوازم ورزشی همراه آن را تشكیل می‌دهد. آرنج‌بند و زانوبند نیز برای حفاظت و ایمنی حین اسكیت‌كردن ضروری است. شكستگی استخوان‌ها از خطراتی است كه ورزشكارانی را كه بدون لوازم ایمنی اسكیت می‌كنند، تهدید می‌كند.‌
قبل از آنكه به دنیای شاد اسكیت‌بازی وارد شوید و تناسب اندام دلخواهتان را از آن خود كنید، باید اول از همه اسكیت دلخواهتان را پیدا كنید. شاید شما همین اسكیت‌های 4 چرخ را فقط در كوچه و خیابان در پای كودكان دیده باشید ولی انواع بسیار متفاوت دیگری نیز وجود دارد:‌‌
*‌‌ اسكیت با یك ردیف چرخ: این اسكیت‌ها بسیار شبیه اسكیت‌های چرخ‌دار معمولی هستند با این تفاوت كه چرخ‌هایشان در یك خط و پشت سر هم قرار گرفته است، آنها معمولا 4 یا 5 چرخ دارند. با این نوع اسكیت شما توانید در تمام مكان‌هایی كه با اسكیت بورد اسكی می‌كنید، حركت كنید مانند خیابان، پیاده‌رو، پله‌ها و... بنابراین انتخابی خوب برای ورزش‌های داخل شهری و حتی‌ حمل و نقل داخل شهری است.
*اسكیت خیابانی: شاید شما هم در برنامه‌های تلویزیونی، نوجوانانی را دیده‌اید كه با بستن كفش‌ اسكیت به پاهایشان از روی نرده‌ها به پایین سر می‌خورند و یا درون یك فضای منحنی حركات نمایشی انجام می‌دهند. در صورتی كه این اسكیت بازی در شرایطی ایمن و زیر نظر مربی انجام شود، یك ورزش سرعتی به‌شمار می‌آید كه علاوه بر كمك‌كردن به رسیدن به تناسب اندام، می‌توان با آن حركات نمایشی زیبایی انجام داد. در بازار دو نوع كفش اسكیت مخصوص این نوع اسكیت بازی وجود دارد: <كفش نرم> و <كفش سخت.> كفش‌های سخت از كفش‌های اسكیت معمولی سنگین‌تر و سخت‌ترند در حالی كه كفش‌های نرم، انعطاف‌پذیرترند
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

The theme being used is MihanBlog created by ThemeBox