تبلیغات
علم و ورزش - کوهنوردی

کوهنوردی

نوشته شده توسط:رضا کعب عمیر
پنجشنبه 16 خرداد 1387-09:06 ق.ظ

 

تاریخچه کوهنوردی


Otzi حداقل 3000 متر را در کوه آلپ در حدود 3500 سال پیش صعود کرد، هرچند احتمالا هدف او رسیدن به قله نبوده است. بقایای او در آن ارتفاع که در یخچالی حفاظت شده بود ، یافت شد.

اولین صعود ثبت شده به کوه در دوران Common Era ، صعود هادریان امپراطور رومی در سال 121 به کوه اتنا ( 3350 متر ) برای دیدن طلوع خورشید بود.

پیتر سوم آراگون در ربع آخر قرن سیزدهم به کانیگو در رشته کوه های پیرنه صعود کرد.

در 26 آوریل 1336 پترارچ شاعر ایتالیایی به همراه برادر و دو دوست دیگرش به قله کوه ونتوکس ( 1990 متر ) صعود کردند. گزارشی از سفر خود نوشت ، بعدها آن را به صورت نامه ای به دوستش فرانسسکو دیونیجی فرستاد. بنابراین 26 آوریل 1336 " روز تولد آلپینیسم ( کوه نوردی )" و پترارج ( پترارکا آلپینیستا ) "پدر آلپینیسم " در نظر گرفته می شود.

روچه ملون ( 3538 متر ) در 1358 در آلپ های ایتالیا فتح شد.

در 1492 صعود به Mont Aiguille به فرمان چارلزVIII فرانسه انجام شد. Humanist های قرن شانزدهم رویکرد جدیدی را نسبت به کوه ها اختیار کردند ، اما این کشور آشوب زده اروپا ، کوه نوردی نوظهور مدرسه زوریخ را در نطفه خفه کرد.

لئوناردو داوینچی به منطقه برفی در مجاورت والسسیا صعود کرد و مشاهدات علمی را انجام داد.

در 1642 داربیفیلد اولین صعود ثبت شده را به کوه واشنگتن ( که بعدا Agiocochool نامیده شد ) در بخشی از Main ( که بعدا نیوهمپشایر نامیده شد) در نیوانگلند انجام داد.

کنراد گسنر و جوسیاس سیملر اهل زوریخ از کوه ها بازدید و آنها را ترسیم و صعود های منظمی انجام می دادند. استفاده از تبر یخ و طناب در این محل در این زمان ابداع شد. هیچ صعود اکتشافی به کوه قابل توجهی در قرن هفدهم ثبت نشده است.

بازدید تاریخی پوکوک و ویندهام به چامونیکس در 1741 انجام شد و روند بازدید از یخچال ها را برقرار کرد.

در 1744 ، تیتوس مورد صعود قرار گرفت که این اولین صعود واقعی به یک کوه پوشیده از برف بود.

اولین اقدام به صعود Mont Blanc در 1775 به وسیله گروهی از اهالی آنجا صورت گرفت. در 1786 دکتر میشل پاکارد و ژاکوس بالمات برای اولین بار به قله رسیدند. هوراس - بندیکت سوسور ، آغازگر اولین صعود ، سال بعد این کار را انجام داد.

کوه های جانگ فراو در 1811 ، Finsteraarhorn در 1812 و برایت هورن در 1813 صعود شدند. پس از آن توریست ها تمایل به صعود نشان دادند و در پیامد آن گروه راهنماهای آلپ به وجود آمد.

کوه نوردی سیستماتیک ، به عنوان یک ورزش ، به صعود سرآلفرد ویلس به وترهورن در 1854 برمی گردد. اولین صعود به مونت روزا در 1855 انجام شد.

باشگاه آلپی در لندن در 1875 تاسیس شد و بزودی در بیشتر کشورهای اروپایی چنین باشگاهی ایجاد شد. صعود ادوراد ویمپر به ماتر هورن در 1865 مصادف با پایان دوره اصلی فتح آلپی است که در طی آن حرفه کوه نوردی ابداع و کامل شد ، گروه راهنماهای حرفه ای تشکیل و سنت های آنها تثبیت شد.

با رفتن به سلسله جبال دیگر ، کاوش پیرنه مقارن با کاوش آلپ ها بود. به دنبال آن نوبت قفقاز رسید که عمدتا به علت ابتکار د. و. فرشفیلد بود. کوه های آن اولین بار مورد بازدید کوه نوردان اکتشافی در سال 1868 قرار گرفت و اکثر قلل مرتفع آن تا 1888 صعود شدند.

باشگاه Edelweiss Club Salzburg در 1881 در سالزبورگ تاسیس شد و سه عضو داشت که اولین صعود را به دو هشت هزار متری برود پیک (1957) و دائولاگیری (1960) انجام دادند.

کوه نوردان آموزش دیده ، زمانیکه Rev. W. S. Green صعود اکتشافی را به کوه های سلکیرک انجام داد ، توجه خود را به کوه های آمریکای شمالی معطوف کردند. از آن زمان ، اکتشاف به سرعت پیش رفته بود و بسیاری از گروه های کوه نوردی انگلیسی و آمریکایی اکثر قلل مرتفع پوشیده از برف را نقشه برداری کردند ؛ قله Pikes (4312 متر ) توسط آقای ای. جیمز و گروهش در 1820 و کوه سنت الیاس (5494 متر ) توسط دوک آبروزی و گروهش در 1897 صعود شده بودند. اکتشاف بلند ترین قلل آند در 1880-1879 آغاز شد ، زمانیکه ویمپر به کوه چیمبورازو صعود کرد و کوه های اکوادور را بازدید کرد.کوردیللرا بین شیلی و آرژانتین در 1883 از طرف دکتر گاسفلد ، که به مایپو ( 5410متر) صعود کرد و تلاش کرد به آکونکاگوا ( 7130متر ) صعود کند، مورد حمله قرار گرفت. آن قله اولین بار توسط فیتزجرالد در 1897 صعود شد.

کوه های آند بولیوی اولین بار در 1898 توسط سر ویلیام مارتین کان وی بازدید شد. گروه های اکتشافی اهل شیلی و آرژانتین در سال های 1898-1885 ساختار جنوب کوردیللرا را نشان دادند. کان وی کوه های Tierra del Fuego را بازدید کرد.

آلپ های نیوزیلند برای اولین بار در 1882 توسط Rev. W. S. Green مورد حمله قرار گرفتند و بلافاصله پس از آن یک باشگاه آلپی نیوزیلند تاسیس شد و با فعالیت های آنها اکتشاف این رشته کوه ها پیش رفت. در سال 1895 ، آقای د. آ. فیتزجرالد سفر مهمی را در این رشته کوه انجام داد. تام فیف و گروهش در روز کریسمس 1894 به کوه کوک صعود کرد و انکار می کرد که فیتز جرالد اولین صعود کننده آن است. فیتزجرالد از بریتانیا همراه ماتیاس زوبریگن در حرکت بود تا ادعای صعود به قله را نماید. و در نتیجه آزرده خاطر از شکستش در رسیدن به قله کوک ، از صعود به آن امتناع کرد و بر روی دیگر قلل منطقه متمرکز شد. بعدا در این سفر زوبریگن به طور انفرادی تا خط الراس کوه کوک صعود کرد که اکنون این خط الراس به نام اوست.

اولین کوه های کشف شده منطقه قطب شمال ، کوه های کشف شده Spitzbergen توسط گروه های اکتشافی و. م. کان وی در 1896 و 1897 بودند.

از قلل مرتفع آفریقا ، کلیمانجارو در 1889 توسط دکتر هانس مایر ، کوه کنبا در 1889 توسط هالفورد جان مکیندر و قله روونزوری در 1900 توسط ه. جی. مور فتح شدند.
کوه های آسایی ابتدائا بنابه فرمان های امپراطوری بریتانیا نقشه برداری شدند. در 1892 سر ویلیام مارتین کان وی قراقروم هیمالیا را بازدید کرد و به قله ای 7010 متری صعود کرد. در 1895 آلبرت ف. مومری تلاش مرگباری را برای صعود به نانگاپاربات انجام داد ، در حالیکه در 1899 د. و. فرشفیلد سفر اکتشافی را به مناطق برفی سیکیم انجام داد. در 1899 ، 1903 ، 1906 ، و 1908 خانم فرانی بولوک ورکمن صعود هایی را در هیمالیا ، از جمله یکی از قلل نان کان ( 6797متر ) انجام داد. گروهی از سپاهیان گورخا توسط سرگرد the Hon. C. G. Bruce به عنوان کوه نوردان حرفه ای تربیت شدند و اکتشاف های زیادی توسط آنها صورت گرفت.

باشگاه آلپی آمریکا در 1902 تاسیس شد.

در 1902 ، هیئت اکتشافی اکنستین - گرولی ، به رهبری کوه نورد اسکار اکنستین و کارشناس ماورالطبیعه آلیستر کرولی ، اولین کسانی بودند که برای صعود به چوگوری ( که در غرب به K2 معروف است ) اقدام نمودند. قبل از اینکه به علت هوای نامساعد و دیگر بدبیاری ها مجبور به برگشت شوند 6705 متر صعود کردند.

در 1905 ، آلیستر کرولی رهبری اولین صعود اکتشافی به کانچنجونگارا ، سومین کوه مرتفع جهان را بر عهده گرفت . چهار عضو این گروه در سقوط بهمن کشته شدند. برخی ادعاها می گویند که قبل از برگشتن تا حدود 6492 متر رسیدند اما اتو بیوگرافی کرولی ادعا می کند که به حدود 7620 متر رسیدند.

دهه 1950 اولین صعود های تمام هشت هزار متری ها را به خود دید به جز دو مورد ، و در سال 1950 با صعود به آناپورنا توسط موریس هرزوگ و لوئیس لاچنال آغاز شد. کوه اورست (8850 متر ) مرتفع ترین کوه جهان ( بالای سطح میانگین دریا) ، اولین بار در 29 ماه می 1953 توسط ادموند هیلاری و تنزینگ نورگی از جبهه جنوبی در نپال فتح شد. تنها چند ماه بعد ، هرمان بول ، اولین صعود را به نانگاپاربات انجام داد ، که با توجه به اینکه آن را انفرادی انجام داد از آن هم چشمگیرتر بود و تنها هشت هزار متری بود که در اولین صعود به طور انفرادی صعود شد. K2 (8611 متر) ، دومین قله مرتفع جهان اولین بار در 1954 صعود شد. در 1964 ، آخرین هشت هزار متری که صعود شد شیشاپانگما ( 8013 متر ) ، کم ارتفاع ترین قله در بین تمام قلل هشت هزار متری بود

 

تاریخچه کوه نوردی زنان در ایران

                


 

زنان بسیاری در تاریخ ورزش کوه نوردی ایران و جهان درخشیده اند که هر یک از آنان در لحظات سخت و دشوار کوهستان ایستاده اند، مقاومت کرده اند و به هدف خود رسیده اند.

تاریخ نزدیک به هفتاد سال کوه نوردی زنان ایران حاکی از حضور و تلاش زنان کوه نورد است که نام

و یادشان در دوره هایی از تاریخ کوه نوردی میهنمان خوش درخشیده است.

سال 1315 چند کوه نورد آلمانی با شگفتی عکسی از خانم ملوک تیموری در قله توچال بر می دارند. و برای انتشار در جراید به برلین می فرستند. این سال را می توان سرآغاز کوه نوردی نوین برای زنان ایران دانست.

از میان زنان دهه 20 تا50 می توان به مهری زرافشان، نرگس حکیمی، نلی یقیاییان، عصمت قاضی، نصرت کوهکن، فرخ کوهکن، مهرانگیز حکیمی،لیدا مارکاریان و بسیاری دیگر نام برد که هیچگاه از یاد نخواهند رفت.

دهه 60 ، مصادف بود با نوآوری زنان در عرصه کارهای فنی کوه نوردی و این دوره را می توان پایه گذاری کوه نوردی فنی زنان دانست و دهه 70، با تشکیل انجمن کوه نوردی با نوان و هیئت های شهرستان ،فعالیت زنان در سراسر ایران گسترش یافت و سیل عظیمی از زنان به این ورزش پرداختند.(دوره توسعه ورزش) دهه 80 ، زنان پا رافراتر گذاشته و به صعودهای فنی شاخص و صعودهای برون مرزی پرداختند. اولین رکورد کوه نوردی زنان اروپا مربوط به سال 1799 میلادی است که در آلپ به ثبت رسیده است.

چند سال بعد در سال 1808 خانم ماری پارامیز فرانسوی در 18 سالگی به عنوان اولین زن بر فراز قله مون بلان از رشته کوه آلپ ایستاد. در سال 1907 ، اولین تشکیلات کوه نوردی زنان در اروپا پایه گذاری شد. در 16 می 1975 ، اولین زن بر فراز قله اورست ایستاد، او " جونکوتابئی" نام دارد که در آن هنگام 35 سال داشت.

بایک نگاه کلی به دهه های گذشته مشاهده می کنیم که چگونه ورزش کوه نوردی تغییر کرده است که در این میان نقش زنان قابل انکارنیست. زنان همانند مردان پا را از حدود خود فراتر نهادند و رکودهایی را به ثبت رسانده اند. امروزه بسیاری از این صعودهای افتخارآفرین را در خبرها و گزارش های کوه نوردی می خوانیم. که آخرین و مهمترین آنها در سال 2006 صعود زنی 32 ساله ژاپنی به قله k2 است.

در میهن ما نیز زنان بر فراز بسیاری از قله های جهان ایستادند که از مهمترین آنها می توان به صعود تیم ملی بانوان ایران به قله اورست، بام جهان، در سال 1384 اشاره کرد

 

پزشکی زنان و کوهستان

کوهوردی برخلاف بسیاری از رشته ها ورزشی، متنوع است ، از کوه پیمایی ساده تا هیمالیا نوردی و درگیری با سنگ و یخ. برای زن نوع فعالیت کوه نوردی، تاثیر فیزیولوژیکی و جسمی و روانی آن هم متفاوت است. در پزشکی کوهستان به تاثیر ارتفاع و فعالیت شدید در ارتفاعات بالا برجسم و روان افراد، به ویژه در زنان توجه شده است:

-خانم ها به دلیل آناتومی خاصی که دارند5/65 درصد قدرت بدنی مردان را دارا هستند. این میزان در اندام فوقانی 50 درصد و در اندام تحتانی 60 تا 70 درصد است. اگر قدرت بدنی را براساس" توده خالص بدنی" (بدون احتساب چربی) بسنجیم زنان در اندام تحتانی گاه حتی کمی قوی تر از مردان نیز هستند.

 -نوع فیبرهای عضلانی زنان نیز به گونه ای است که نسبت به خستگی مقاومت تر است و باعث بهتر شدن عملکرد زنان نسبت به مردان می شود.

- اشباع اکسیژن خون زنان در ارتفاعات، به ویژه در دوران قبل از یائسگی، کمتر باعث بیماری مزمن ارتفاع می شود. همچنین در مطالعه ای در دماوند، میزان بروز بیماری حاد ارتفاع در زنان کوه نورد بسیار کمتر از مردان بوده است. (برخلاف هیمالیا) که می تواند به دلیل آمادگی جسمی بیشتر زنان کوه نورد قبل از صعود به دماوند باشد. زنان در پرداختن به کوه نورد باشد . چنین مواردی بیانگر توان مندی جسمی  زنان در پرداختن به کوه نوردی است.

-در حدود 25 تا30 درصد وزن زنان چربی است در حالی که این میزان در مردان 10 تا14 درصد است. با توجه به فیزیولوژی بدن زنان و خونریزی های طبیعی ماهیانه، شیوع کم خونی ناشی از فقر آهن در زنان بسیار زیاد است.

تغییرات هورمونی نیز در زنان باعث افت توان روحی اغلب زنان در برخی روزها می شود تاثیر ارتفاع و کاهش اکسیژن بر زنان در دوران بارداری هم از مواردی است که فعالیت های کوه نوردی زنان را می تواند محدود کننده ، تغییرات و تاثیر هیجان این ورزش مفید و مفرح به زنان و دختران توصیه می شود.

دکتر سعید بهارلو

سال شمار تاریخ کوه نوردی ایران

در سال 1315 چند کوه نورد آلمانی با شگفتی عکسی از خانم ملوک تیموری در قله توچال را برداشته و برای انتشار در جراید به برلین می فرستند. این سال را می توان سرآغاز کوه نوردی نوین برای زنان شمرد.

 • - سال 1318 لیدا مارکاریان بانوی کوه نورد ارمنی موفق به صعود قله الوند گردید.
 • - سال 1322 توران میرهادی کتاب کوه های من را ترجمه نمود.
 • - سال 1325 خانم تربیت رئیس دبیرستان نوربخش به همراه خانم نوکیانی سازمان کوه نوردی دبیرستان نوربخش را تاسیس نمود.
 • - سال 1325ملوک تیموری در جمع ده نفری مردان به قله دماوند رسید.
 • - سال 1326 منیر اسفیا مدیریت باشگاه نیرو و راستی را برعهده گرفت.
 • - سال 1327 مصادف با اقدام جسورانه اقدس بهارمست در بازدید از غار شاپور
 • - سال 1328 یک کاروان مرکب از عصمت قاضی- فخری کوهکن- نصرت کوهکن به همراه 7 نفر از آقایان به قله تخت سلیمان در منطقه علم کوه صعود کردند.
 • - سال 1329 خانم ها عصمت قاضی، فخری، کوهکن، نصرت کوهکن به همراه 2نفر از کوه نوردان مرد از طریق تخت فریدون به قله دماوند صعود کردند و همین افراد بدون فاصله از پیروزی چند روز پیش به شاخک علم کوه صعود نمودند.
 • - سال 1336نرگس حکیمی به عنوان نخستین بانوی کوه نرود کشور موفق به اخذ گواهینامه شد.
 • - سال 1342 نخستین شب مانی بانوان بربلندترین قله ایران قله دماوند توسط دو بانوی قدرتمند کشوری مهری زرافشان و نلی یقاییان به ثبت رسید.
 • - سال 1344 خانم نلی یقاییان با فتح قله منبلان بام اروپا افتخار آفرید و مهری زر افشان صعود زمستانی قله تمام یخ زده با ایران دماوند را برای جامعه زنان به ارمغان آورد.
 • - سال 1353 فاطمه میریان عضو کانون کوه نوردان تهران به اتفاق سه مرد به اثر سقوط بهمن در ارتفاعات غار یخ مراد بدرود زندگی گفت.
 • - فاطمه میریان اولین بانوی شهید ورزش کوه نوردی ایران به شمار می ورد.
 • - سال 1356 تیم یازده نفری بانون قله هاکوپا، نوری گوا، گورنکه در ژاپن را صعود کردند.
 • - سال 1360 اولین گروه مستقل بانوان به نام گروه کوه نوردی بانوان آرش خانمها مینو میرزاده، زهرا خرمکی، زهره سلامت، زینت اویس و افسر شاندیز تاسیس شد.
 • - سال1363 بانوان خرمکی، زهره سلامت ، اختر شاندیز همراه با مردان از مسیر همدانی ها صعود از دیواره بیستون و صعود به گرده آلمانها را به نمایش گذاشتند.
 • - سال 1364 صعود به قلل علم کوه و پیمایش یازده قله در خط اراس سیاه قوک به کرما کوه انجام شد.
 • - سال 1365 صعود به قله دماوند از جبهه شمالی و شمال شرقی، و صعود زمستانی به قله خلنو توسط بانوان آرش
 • - سال 1366 صعود دیواره بیستون از مسیر منصور و عقاب ها دیگر مسیرها و اولین صعود مستقل فنی بر روی دیواره پل خواب، مسیر روجا توسط همان گروه انجام شد.
 • - سال 1367 صعود دیواره علم کوه از مسیر فرانسوی ها (شش ساعته) مسیر لهستانیها(پنج ساعته) و اولین صعود مستقل روی گرده آلمانها به مدت سه ساعت و نیم به همت خانم ها سهیلا یزدآبادی، سهیلا میرزایی و فریده یزد آبادی انجام شد.
 • - سال 1369 نوبت به کار نمونه و بزرگ بانوان کوه نورد شاهو در کردستان رسید. که اقدام به تاسیس انجمن حمایت از بانوان کوه نورد کردند.
 • - انجمنی که هدف آن حمایت از دیگر فعالیت های اجتماعی بانوان، ایجاد علاقه و جذب بانون به کوه نوردی و تامین امکانات ورزشی و آموزشی برای بانوان است.همچنین در این سال صعود گرده آلمانها به صورت تک نفره و بدون استفاده از ابزار در یک ساعت نیم و صعود دیواره علم کوه از مسیر هاری رست توسط سهیلا میرزایی، انجام شد.
 • - سال 1371 بیست تن از دانشجویان کمیته کوه نوردی جهاددانشگاهی دانشگاه تهران موفق به صعود علم کوه شدند.
 • - سال 1371هیئت کوه نوردی بانوان بروجرد شروع به فعالیت نمود.
 • - سال 1372انجمن کوه نوردی بانون کشورفعالیت خود را به طور رسمی آغاز کرد.
 • - سال 1376 بانوان کوه نورد آموزش و پرورش فارس(عفاف) اولین صعود برون مرزی به قله 5985 متری کلیمانجارو را انجام دادند.
 • - سال 1376 پریسا نوبری و آذر عبدی عضو تیم ملی سنگ نوری در مسابقات آسیایی شرکت کردند پریسانوبری طی چهار سال متوالی نفر اول مسابقات سنگ نوری کشوری بود.
 • - سال 1377 هیات کوه نوردی بانوان استان فارس، گروه کوه نوری بانوان دانشگاه علم و صنعت و گروه کوه نوردی بانوان شرکت ملی نفت ایران به طور رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.
 • - سال 1379 خانم کژال شیخی از گروه آرش موفق به صعود یازده ساعته از جبهه شمالی دماوند گردید.
 • - سال 1379 گروه کوه نوردی بامداد استان فارس و گروه کوه نوردی ساپکو تاسیس گردید.
 • - سال 1380 آروز الماسی عذارا قبالی ، معصومه پرهیزگار، زهرا و معصومه سی سی پور از بند عباس طی یک برنامه 33 روزه به تعدادی قلل شاخص بالای 4000 متر صعود کردند.اسکی فرود آمد در همین سال زرتاج گندمریز از کوه نوردان داراب موفق به صعود دیواره علم کوه، بیستون و کسب مقام اول مسابقه سنگنوردی داراب گردید.
 • - سال 1380 نسرین عبدالهی از بانوان گروه کوه نوردی پرتو کرمانشاه موفق به صعودت دیواره علم کوه از مسیر فرانسوی ها گردید. در همین سال پرستو ابریشمی از گروه دماوند موفق به صعود یک روزه زمستانی قله دماوند از مسیر یال جنوبی و شمال شرقی شده است.
 • - سال 1380 کیواندخت امین در منطقه قره قروم و پایگاه کی 2 راه پیمایی داشت.
 • - سال 1380 مهری جعفری از گروه آرش سرپرستی و راه پیمای در دره آندرسم را با موفقیت به نمایش گذاشت.
 • - سال 1380 تیم ملی کوه نوردی بانوان ایران، لیلا بهرامی، فرخننده صادق، فاطمه بطحایی، زهرا نظری، رضوان سلماسی، بهاره سینکی، صدیقه مقادم به سرپرستی زهرا رحیم زاده موفق به صعود قله پومری به ارتفاع 7165 متر گردیدند. در همین سال مریم بهرامی نژاد، گشایش مسی بر روی دیواره گرمابدر پل خواب و بیستون را انجام داد.
 • - سال 1381 نخستین گروه کوه نوردی بانوان کرمانشاه به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کردند
 • - سال 1381یک دوره کلاس سنگ نوری به مدت 10 روز به مربی گری دو خانم فرانسوی برگزار شد.
 • - سال 1381 تیم کوه نوردی بانوان شرکت نفت به قله آرارات صعود کردند.
 • - سال 1381 مصادف بود با سقوط و یکتوریا کیانی راد به عمق چاه 18 غار پرو که جان خد را از دست داد. ویکتوریا و لیلا اسفندیاری از نخستین بانوانی هستند که موفق به بازید کامل این غار شدند.
 • - سال1381 پرستو ابریشمی از مسیر فرانسوی ها و هاری رست و همچنین رویا سادات عضنفری از مسیر فرانسوی ها دیواره علم کوه را صعود کردند.
 • - سال 1382 برخی از اعضای تیم ملی بانوان کوه نورد به قله نیرخا با ارتفاع 6159 متر صعود نمودند.
 • - سال 1382 شیما شادمان ،پرستو ابریشمی و شیفته مبینی برنامه شب مانی بانوان بر روی قله دماوند را با موفقیت اجرا نمودند.
 • - سا ل1382 تیم کوه نوردی بانوان شرکت نفت ایران به قله البروس در روسیه صعود کردند.
 • - سال 1383 کاترین هاکوپیان نخستین بانوی ارمین از ایران به قله آرارات صعود کرد و خانم ماری اکبری در قله آرارات جان خود را از دست داد.
 • - سال 1383 اخترشاندیز، کاترین هاکوپیان و روز یک در آوانسیان موفق به صعود چهار قله آراگاس در ارمنستان گردیدند.
 • - سال 1383 پرستو ابریشمی موفق به صعود دیواره علم کوه از مسیر لهستانیها، قیف و مسیر کرمانشاهی ها شد.
 • - در سال 1383 رویا غنفری موفق به صعود دیواره علم کوه از مسیر فرانسوی ها و هارت رست شد.
 • - سال 1384 مینا منصور روستا از باشگاه دماوند نام خود را به عنوان نخستین بانی صعود کننده ایرانی به قله یخی و مستقل آیلند پیک به ثبت رساند.
 • - سال 1384 مهشید مهدیان از خانه کوه نوردان ایران طی یک برنامه مستقل و انفرادی به قله 7105 متری کورژنفسکایا در پامیر تاجیکستان رفت که به دلیل شرایط بد جوی از ارتفاع 6900 متری بازگشت نمود.
 • - سال 1384 تیم ملی کوه نوردی بانوان موفق هب صعود قه شاه داغ در آذربایجان گردید.
 • - سال 1384 مهشید مهدیان ، پرستو ابریشمی، لیلا قوره دان، لیلا نور محمدی، فهیمه در سازان ، مهری خسروی و سونیا طاهری موفق به بازدید کال از غار پرو شدند.
 • - سال 1384عذا اقبالی ،نیلوفر اقبالی، آرزو الماسی، لیلا آسیابان از شهر های بندرعباس، اهواز، زاهدان و چابهار با شعار (از کرانه های خلیج فارس تا بام افریقا پیام صلح) موفق به صعود قله 5985 متری کلیمانجارو شدند.
 • - سال 1384 تیم ملی بانوان کشور متشکل از فرخنده صادق،لاله کشاورز، لیلا بهرامی، رضوان سلماسی، رویا سادات غضنفری ،نسرین نعمتی، به قله اورست بلندترین فرازای گیتی، صعود کردند.
 • - سال 1384 گلی بیگانه ، طاهره امیری و پروین موسوی، از گروه کوه نوردی بانوان آموزش و پروش شهرستان ری به قله آرارات ترکیه صعود کردند.
 • - سال 1385 نسرین عبدالرحیمی مقام اول مسابقات سنگنوردی استان تهران در رشته بلدرینگ را از آن خود ساخت.
 • - سال 1385 رضوان سلماسی عضو تیم ملی و از بانوان کوه نورد همدان موفق به صعود دیواره علم کوه از مسیر هاری رست گردیدند.
 • - سال 1385 ، لیلا اسفندیاری و منیره رفیعی موفق به صعود مستقل بر روی دیواره علم کوه از مسیر لهستان 52 شدند.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

The theme being used is MihanBlog created by ThemeBox